דרישת תשלום במקום החזר מס? יש מה לעשות.

דרישת תשלום במקום החזר מס? יש מה לעשות.

דרישת תשלום במקום החזר מס? יש מה לעשות.

  1. דרישת תשלום במקום החזר מס? יש מה לעשות.

 

שכירים רבים בוחרים להגיש בעצמם את הבקשה להחזר מס, מבלי לבצע בדיקה מקדמית. לא אחת זה מסתיים בהפתעה גמורה: מגיש הבקשה נדרש לשלם מס במקום שיקבל החזר. איך זה קורה ומה ניתן לעשות כדי להימנע ולצמצם את התשלום- נסביר במאמר זה.

 

 

 

לא תמיד כדאי למהר להגיש בקשה להחזר מס. אם בחרתם להגיש לבדכם את הבקשה, יש לקחת בחשבון שחוסר הידע בתחום יכול לעבוד לרעתכם. המחיר להחלטתכם זו יכול להיות דרישה מצד רשויות המס, לתשלום חוב מס שנוצר כתוצאה מקליטת דוח ההחזר שהגשתם לא מכבר.

 

קיימות סיבות רבות למצב שבו מגיש הבקשה נדרש לשלם מס ואלו חלק מהן:

  • - אי ביצוע בדיקה מקדמית. במצב זה מסתמך השכיר על תחושת בטן או על המלצות חבר לעבודה זה או אחר, שהגיש וקיבל החזר, מתוך אמונה שלכם שמספיק צרוף המסמכים לבקשה, כדי שגם אתם תקבלו סכום דומה.עובדה שמתבררת כלא נכונה, היות וקיים שוני מהותי בגובה המשכורות, תקופות העסקה והכלול גורמים נוספים, שיוצרים שוני בחבות המס שלכם מול חברכם לעבודה.
  • - טעות בקליטת הנתונים בביצוע הבדיקה טרם הגשת בקשת החזר מס. טעות יכולה להיות מאי-שימת לב במילוי הדוח. תיתכן טעות מספרית ההקלדה או טעות בשיבוץ המספר למקום המתאים בתוכנת הבדיקה.
  • - לא התחשבתם בכל הנתונים הנדרשים. כך למשל שכיר שלא מסמן את תאריך שחרורו משירות סדיר, ככל שזה רלוונטי להחזר, או לא מסמן זכאות לתואר אקדמי רלוונטי, לא יקבל זיכוי ממס בגין אותו עניין. דבר זה מגדיל את חבות המס שלו באותה שנה ועלול להפוך מצב של החזר למצב של תשלום מס.

 

  • - חוסר שלמות במסמכים הנלווים הנדרשים לבקשת ההחזר. כך למשל שכיר שהגיש בקשה לזיכוי בגין נטול יכולת ולא צירף מסמכים רפואיים תומכים, או שהשמיט הצהרה חתומה של נטול היכולת, לא יקבל את הזיכוי ממס המיוחל ולרוב יקבל תכתובת ממס הכנסה שלא תמיד מסתיימת במתן הזיכוי אלא תשלום מס.
  • - אמונה שמס הכנסה ישלים באופן עצמאי את הנתונים החסרים הקשורים למקום עבודה בגינו לא הגשתם טופס 106 כנדרש, דבר שלא בהכרח מתבצע.

 

הגשתם בקשה להחזר מס וקיבלתם דרישת תשלום. עכשיו מה עושים?

המלצה שלנו היא לא למהר לשלם. במקרים רבים מתברר שהפקיד במס הכנסה, לא הקליד את השומה נכון, דבר שאיש מקצוע כדוגמת רואה חשבון, יוכל לזהות מיד.

במקרים אחרים בהם מגיש הבקשה השמיט פרטים חשובים, מתוך אי שימת לב או מתוך אי ידיעת זכאותו, מספיקה הגשת בקשה לתיקון הדוח, בצרוף המידע החסר בכדי להפוך את דרישת התשלום להחזר המס המיוחל.

מומלץ לגשת עם הדוח לרואה חשבון, כדי לקבל חוות דעתו בנושא.

סיכום המאמר.

נישום שהחליט להגיש לבד בקשה להחזר מס, ייתכן ויקבל דרישת תשלום במקום החזר.

ברוב המקרים הסיבה היא טעות בקליטת נתונים, אי התחשבות במכלול ההכנסות בשנת המס, או בדברים שמזכים במס וטעויות קליטת הבקשה מצד מערכת המס.

אנו נסייע לך בבדיקת דרישת התשלום שקיבלת, נבחן את הדוח שהגשת לאיתור שלמות נתונים ודיוק הפרטים וניזום פנייה לרשויות המס לתיקון הדוח או השלמת הפרטים החסרים, הכול לפי העניין כדי למזער את דרישת התשלום והפיכתו להחזר מס ככל שיתאפשר.

 

כ א ן    ב ש ב י ל ך

אנחנו נסייע לך להיערך נכון, נפתח עבורך תיקים ברשויות ונלווה אותך לאורך כל הדרך.

למידע נוסף בנושא זה– נא פנו למשרדנו לייעוץ והכוונה פרטנית.

צרו קשר

הצהרת נגישות